„Többször jártam már a gyermekklinikán, ahol találkoztam siket gyerekekkel. Ha legközelebb is lesz ilyen alkalom, akkor már fogok tudni beszélgetni velük, mert nagyon szeretnék.”
2011 októberétől kezdve a SINOSZ együttműködésével 15 orvostanhallgató számára A1 szintű jelnyelvi tanfolyam indult az SZTE Általános Orvostudományi Karán, mely tanúsítvánnyal zárul.
Nemrégiben hozzájuk látogattam el, hogy megkérdezzem őket élményeikről, tapasztalataikról.
A hallgatóknak minden héten csütörtökön van jelnyelvi órájuk, melyet elmondásuk szerint nagyon élveznek. Azonban nem csupán erről van szó, hiszen nagyon fontosnak tartják, hogy szakmai ismereteik párosuljanak jelnyelvi tudással. Kivétel nélkül mindegyik hallgató kérdésemre, miszerint miért tanulják a jelnyelvet, azt a válasz adta, hogy szerintük, aki az egészségügyben dolgozik, annak feltétlenül kell tudnia jelelni, hiszen bármikor lehet hallássérült páciensük és ilyen esetben szeretnék tudni megszólítani őt, legalább alapszinten kommunikálni vele.
„Szerintem fontos, hogy egy orvos tudjon jelelni. Bármikor lehet siket betegem. Szeretném, ha tudnánk kommunikálni. Ez ilyen értelemben bizalmi kérdés közte és köztem.”
„Többször láttam a vonaton egy édesanyát siket gyerekeivel a vonaton, amikor utaztam. Nagyon érdekesnek találtam a jelnyelvet, mellyel kommunikáltak. Egyébként is szeretek nyelveket tanulni, de ez különösen izgalmas és érdekes.”
A SINOSZ Csongrád Megyei Szervezetében hosszú évekre nyúlik vissza a jelnyelvi oktatás hagyománya. Két jelnyelvi oktató dolgozik nálunk jelenleg Szegeden, Bíró Ferencné és Szlivka Ágnes.
„Szerintem nagyon fontos, hogy orvosként ismerjem a jelnyelvet és tudjak megfelelően kommunikálni a siketekkel. Véleményem szerint számos orvos ezt nem tudja és sok esetben rosszul kezelik a szituációt és hangosan beszélnek, szinte már kiabálnak a hallássérültekkel.”
Az orvostanhallgatók számára indított jelnyelvi tanfolyam oktatója Bíró Ferencné, aki számára nem ismeretlen az Egyetemen a jelnyelv oktatása, hiszen 1994 óta tanított már védőnőket, illetve jelenleg is szociális munkás szakos hallgatókat.
„Láttam egyszer siketeket beszélgetni az utcán. 10 percig folyamatosan néztem őket, nagyon különlegesnek találtam a kommunikációjukat. Szerettem volna mindig is megtanulni, de nem tudtam, hogy ezt hol, illetve hogyan lehet.”
A hallgatókat kérdeztem az oktatóról, arról hogy milyennek érzik a közös munkát. Válaszuk egybeangzóan az volt, hogy nagyon szeretik az órát és hogy nagyszerű oktatónak tartják Bíró Ferencnét. Kiemelték, hogy mennyire jól szórakoznak és kikapcsolódnak a jelnyelv tanulása közben. Bíró Ferencé hozzátette, hogy nagyon fontos a mimika a jelnyelv elsajátításakor és ezt sokszor humorosan igyekszik közvetíteni, hiszen akkor jobban megjegyzik a hallgatók a tanultakat, valamint fontos, hogy jó hangulatban teljenek az órák.
Kérdeztem Marikát, hogy miben más ez a tanfolyam, mint a többi. Elmondta, hogy nagyon jól tudnak haladni, ezért a hallgatók külön kérésére bővíti jelkincsüket az egészségügy, betegségek témakörben.
A hallgatók többsége szeretné folytatni tovább a jelnyelv tanulását, melyet természetesen az egyetemen kívül a SINOSZ megyei és helyi szervezeteiben megtehetnek.
Jelnyelvi tanfolyamaink képzési rendszerét – Magyarországon elsőként – a Közös Európai Referenciakeret szintrendszeréhez, illetve a képzési programok fejlesztésére irányuló projektek kereteihez igazítottuk. A tanfolyamok megváltozott felépítése lehetővé teszi a jelnyelvtanulás és jelnyelvi mérés áttekinthetőségét, a minőségi jelnyelvoktatást. A tanfolyamok célja minden érdeklődő számára biztosítani a jelnyelv megismerésének lehetőségét, a hallássérült és a halló társadalom közötti kommunikációs gát csökkentése, továbbá elősegíteni a pozitív irányú szemléletváltozást, a hallássérült közösségek világának, (jel)nyelvi identitásának bemutatása.
Szegeden jelenleg közel minden szinten folynak a tanfolyamok, A1, A2/1, B1/1, B1/3 szinteken vannak képzésben részt vevők az egyetemi hallgatókon kívül.
Reményeink szerint az orvostanhallgatók képzésével kapcsolatos pozitív tapasztalatok egy hosszú távú eredményes együttműködés alapjait teremtik meg.