A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége örömmel üdvözli Magyarország Kormányának azon döntését, amelynek értelmében az Új Széchenyi Terv részeként, közel fél milliárd forintot fordít a jelnyelvi tolmácsszolgálatok fejlesztésére.

 Meggyőződésünk, hogy a jó állam egyik ismérve az, hogy a rendelkezésére álló pénzeszközöket költséghatékonyan, az állampolgárok érdekében használja fel. A mostani döntés olyan mérföldkő, amely azt bizonyítja számunkra, hogy az érdemi párbeszédre való törekvés, amelyre mi mindig is törekedtünk, érdemi eredményeket hozhat magával.

 A SINOSZ, mint érdekvédelmi szervezet öt éve folyamatosan lobbizott annak érdekében, hogy végre lépés történjen a siket, nagyothalló, valamint a siketvak személyek infokommunikációs akadálymentesítése terén. Régi vágyunk, hogy a telekommunikációs szolgáltatások mindegyikét élvezhessük, így akadálymentesen telefonálhassunk is, sőt, számunkra érthető – jelnyelvi vagy szöveges formában – üzenetet is lehessen hagyni nekünk. Ugyanakkor ez a fejlesztés az értünk dolgozó jelnyelvi tolmácsok munkáját is nagyban megkönnyíti majd.

 2003 óta van tolmácsszolgáltatás hazánkban, de úgy, hogy a jelnyelvi tolmács mindig személyesen van jelen a siket vagy nagyothalló személy mellett. Az utazással és a várakozással a munkaidejének 30 százaléka így jelenleg nem hasznosul. A projekt keretében két új lehetőség nyílik meg. Az egyik lényege, hogy a siket vagy nagyothalló ember interneten keresztül felhív bármilyen halló személyt, és ebbe a hívásba a jelnyelvi tolmács is bekapcsolódik videófelületen keresztül. A másik szolgáltatás esetében a siket vagy nagyothalló személy és a halló ember egy helyen tartózkodnak, a tolmács pedig távolról, szintén egy videófelületen keresztül akadálymentesíti a kommunikációt. A jelnyelvi tolmács munkájára rakódó holtidők ezzel a módszerrel hasznosíthatóvá válnak a tényleges munkavégzésre.

 A külföldön már évek óta jelen lévő és kedvelt szolgáltatás meghonosítása, az új technológiákra támaszkodva közelebb hozza egymáshoz az embereket, javítja az esélyegyenlőséget, valamint a jelnyelv használók mellett a nagyothalló emberek részére is biztosítja a szöveges írótolmácsolás révén az akadálymentesítést. Mindemellett bízunk benne, hogy a munkaerő-piaci helyzetünk is javulni fog, hiszen a szolgáltatás lehetővé teszi a munkahelyeken történő akadálymentes kommunikációt is.

 A szolgáltatás kiépítése lehetővé teszi, hogy a magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvény előírásai alapján az országos jelnyelvi tolmácsszolgáltatást finanszírozó magyar állam a jelenleginél sokkal költséghatékonyabban tartsa fenn a szolgáltatást, továbbá hogy a közszolgáltatások akadálymentes elérésének lehetősége a mobilitásnak köszönhetően megsokszorozódjon.

 A 2 éves futamidejű projekt során a SINOSZ a tervek szerint meghatározza és megteremti ezen szolgáltatás magyarországi viszonyokra adaptált műszaki és tartalmi feltételeit a tolmácshasználó ügyfelek igényeit maximálisan figyelembe véve. Továbbá a fenntartásában működő Jelnyelvi Tolmácsszolgálatokat bevonva működteti, ellenőrzi és finomítja a projekt során létrehozandó rendszert a gyakorlati tapasztalatok alapján ahhoz, hogy a projekt lezárulta és a létrejött szolgáltatás állami támogatásba vonása után más szolgáltatók is becsatlakozhassanak a műszaki és tartalmi feltételek teljesítésének teljes körű vállalásával.

Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége Országos Elnöksége