tolmacs-kepzes

Jelnyelvi tolmácsképzés OKJ-szám: 52 223 01

Sok kérdés érkezik hozzánk azzal kapcsolatban, hogyan lehet valaki jelnyelvi tolmács, milyen előképzettség szükséges, mennyi ideig tart a képzés, mit tanulnak stb. Az alábbiakban összegyűjtöttük a legtöbbször előforduló kérdéseket és megválaszoljuk azokat.

A jelnyelvi tolmácsképzésbe B1 szintű jelnyelvi tudással és érettségivel lehet jelentkezni. Tehát aki tolmács szeretne lenni, annak a jelnyelv tanulását előbb el kell kezdenie A1 szinten és továbbhaladva az A2 szinten is, el kell jutnia a B1 szintre. Majd ezután lehet jelentkezni tolmácsképzésre. A tolmácsképzés  szakmai képzés, mely 1100 órában végezhető el.

Jelnyelvi tolmácsképzést a SINOSZ csak Budapesten indít, mert olyan személyi, oktatói háttér szükséges hozzá, mely csak Budapesten biztosítható.
Érettségi és B1 szintű jelnyelvi tudás szükséges. (A B1 szintű jelnyelvi tudást jelnyelvi tanfolyamokon lehet megszerezni – lásd 1. kérdés)

Igen, van pályaalkalmassági felvételi vizsga, amely írásbeli és szóbeli vizsgarészből áll.

„Pályaalkalmassági követelmények: A jelentkezőknek magas magyar nyelvi és jelnyelvi kompetenciával kell rendelkezniük, melyet felvételi alkalmassági vizsgán mutatnak be. Jelnyelvi kompetencia mérése: A felvételi alkalmassági vizsgán a jelentkező B1 szintű jelnyelvi tudásáról, jelkincséről, nyelvhelyességéről, kommunikatív értékéről, jelkivitelezéséről, jelnyelv B1 szintű nyelvtanának alkalmazásáról győződik meg a felvételi bizottság. Magyar nyelvi kompetencia mérése: A felvételi alkalmassági vizsgán a jelentkező magyar nyelvi szövegértéséről, fogalmazási készségéről, beszédkészségéről, artikulációs készségéről győződik meg a felvételi bizottság.” 

A képzés 1100 órás, tehát 2 év, azaz 4 félév alatt végezhető el. Az órák pénteken és szombatonként vannak: pénteken délután, szombaton egész nap.

Modulok:

  • 10549- 12 A jelnyelvi tolmácsolás általános alapjai
  • 10550-12 A jelnyelvi tolmácsolás szakmai alapjai
  • 10551-12 A jelnyelvi tolmácsolás módszertana
  • 10552-12 Jelnyelvi tolmácsolás a gyakorlatban
  • 10553-12 Jelnyelv – B2 szinten
  • 10554-12 Jelnyelv – C1 szinten
  • 11498-12 Foglalkoztatás I (érettségire épülő képzések esetén)
  • 11499-12 Foglalkoztatás II.
  • 11500-12 Munkahelyi egészség és biztonság
A képzést sikeresen elvégzők OKJ-bizonyítványt kapnak.

Tájékoztatunk minden érdeklődőt,hogy 2021.01.01-től új OKJ képzéseket,már nem lehet indítani, így jelnyelvi tolmácsképzés sem indítható OKJ képzés keretében. Jelenleg előkészítés alatt van a jelnyelvi tolmácsképzés átsorolása szociális ágazati képzés körbe , a képzés minőségének megőrzése érdekében. Amint a folyamat lezárul és hatályba lép azonnal közzétesszük itt honlapunkon. 

A jelnyelvi tolmács szakképesítés szakmai és vizsgakövetelménye elérhető ITT

További információt a tolmacsolas@sinosz.hu e-mail címen lehet kérni.

Induló képzések

2025-01-14T15:46:38+01:00

Tolmácstovábbképzések jelnyelvi tolmácsok számára

A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége a nagy érdeklődésre tekintettel ismételten engedélyezett továbbképzéseket hirdet jelnyelvi tolmácsok számára. 3 képzést van lehetőség elvégezni: Az írótolmácsolás elmélete és gyakorlata (20 óra) A tízujjas gépelés alapjai jelnyelvi tolmácsok [...]