Egyre több szakmacsoport képviselői, vezetői ismerik fel, hogy érdemes munkatársaikat, dolgozóikat jelnyelvi tudáshoz segíteni. A hallássérült ügyfelek, páciensek részére nyújtott szolgáltatásokat, segítő tevékenységeket is hatékonyabban tudják ellátni azok a szociális területen és egészségügyben dolgozók, akik járatosak a jelnyelvi kommunikációban.
2012 áprilisában Kónya Zsuzsa térségmenedzser a Zalaegerszeg és Térsége Többcélú Kistérségi Társulás képviseletében kereste meg a SINOSZ képzési irodáját, hogy pályázat keretében szociális, ápolási és egészségügyi területen dolgozó munkatársaik részére szeretnének szervezni jelnyelvi tanfolyamot, amelynek során elsajátíthatják azokat a jeleket, amelyek az alapvető emberi kommunikáció és az ápolás, gondozás során előfordulnak. Céljuk volt, hogy a hallássérült ápoltakkal, segítségre szorulókkal foglalkozó kollégák jelnyelven is tudjanak kommunikálni gondozottjaikkal.
A kapcsolatfelvétel és egyeztetések után a TÁMASZ SZOCIÁLIS HÁLÓZATFEJLESZTÉS HATÁR MENTÉN elnevezésű pályázat keretében a SZTÁV Felnőttképző Zrt.-vel közösen sikeresen pályáztak, így lehetőség nyílt arra, hogy 200 órás jelnyelvi képzésen vegyenek részt a munkatársaik. 1,5 év alatt 3 jelnyelvi tanfolyami szintet végeztek el, de emellett 30 órában speciális egészségügyi és szociális jelkincs oktatásban is részesültek. A SINOSZ jelnyelvi tanfolyami rendszerének tematikáját kibővítette a speciális tudásanyaggal, amelyhez oktató DVD-t is készítettek, melyben összegyűjtötték a szakma fontosabb jelkincsét is.
A képzés másféléve alatt 10 szociális területen dolgozó szakember kitartóan próbálkozott elsajátítani a magyar jelnyelvet. Mindannyian Zalaegerszeg környékéről jártak a képzésre, vállalva heti rendszerességgel a sokszor késő estig tartó utazást. Mindvégig kitartóak és lelkesek voltak.
A képzési folyamat jellegzetessége volt, hogy területileg is egymástól távoli helyszíneken dolgozó munkatársak tudtak összehangoltan, egymást segítve dolgozni, azért, hogy minden zökkenőmentesen valósuljon meg.
Zalaegerszegen Kónya Zsuzsa térségmenedzser és Vásár Marianna projektmenedzser fogta össze a tanulócsoportot, a SZTÁV képviseletében Márkné Ettlinger Zsuzsa Sopronból szervezete a pályázattal kapcsolatos teendőket. A SINOSZ zalaegerszegi szervezeténél Takács Évi megyei titkár intézte a szervezési, dokumentálási vagy tolmácsolási feladatokat. A csoportot Takács Róbert és Szalkai Iván jelnyelvi oktatók vezették be a jelnyelv rejtelmeibe, és segítették végig a tanulási gyakorlási folyamatot, hogy minél magasabb szinten tudják a tanulók elsajátítani a jelnyelvi kommunikációt.
Győrből Orbán Evelyn vett részt ebben a projektben, vezető jelnyelvi oktatóként és tananyagfejlesztőként a speciális oktató DVD-t hozta létre oktató kollégáival közösen. A képzési folyamat koordinálását, szakmai vezetését a SINOSZ képzési irodája látta el Budapestről. Tehát elmondhatjuk, hogy a pályázat szellemiségéhez igazodóan valódi csapatmunka, hálózatfejlesztés valósult meg.
A program példát mutat arra, hogyan lehet összehangolt partnerséggel sikeresen megvalósítani egy jó cél érdekében megfogalmazott projektet, melynek eredményeként a résztvevők képzettségi szintje emelkedett, kompetenciáik bővültek és alkalmassá váltak arra, hogy akadálymentesen kommunikáljanak hallássérült ápoltjaikkal, gondozottjaikkal.
Köszönjük a projekt megvalósításában résztvevőknek az elkötelezett, hatékony oktatási, szervezési munkát. A képzést eredményesen befejező hallgatóknak gratulálunk a sikeres vizsgához, és azt kívánjuk, hogy a megszerzett tudást őrizzék meg, hogy minél hatékonyabban tudják hasznosítani munkájuk során.
Buda Ági
SINOSZ, képzési vezető